Wymienniki ciepła
Wymienniki ciepła do centralnego ogrzewania
W swojej ofercie posiadamy płaszczowo-rurowe i płytowe wymienniki ciepła.
Wymienniki płaszczowo-rurowe są urządzeniami służącymi do wymiany ciepła pomiędzy dwoma mediami. Są one zbudowane z płaszcza w którym umieszczony jest pęk rur. Pęk rur wewnątrz wymiennika może przyjmować kształt spiralny (wymienniki typu JAD, S i H) bądź prosty (wymienniki typu B, T i P). Najczęściej medium oddające ciepło przepływa w wężownicy, natomiast medium przyjmujące ciepło w płaszczu. Wymienniki tego typu są spawane, wykonane ze stali nierdzewnej, co wyklucza ryzyko wycieku oraz sprawia, że są one odporne na korozję. Dzięki wielu typom budowy oraz mnogości rozmiarów wymienniki płaszczowo-rurowe znajdują wiele zastosowań w przemyśle oraz w instalacjach grzewczych.
Wymienniki płytowe – ich powierzchnię wymiany ciepła tworzą karbowane płyty ze stali nierdzewnej połączone w pakiet metodą twardego lutowania próżniowego (wymienniki płytowe lutowane) lub skręcone z użyciem uszczelek i ram zewnętrznych (wymienniki płytowe skręcane).
Przepływ płynów ukierunkowany w co drugi kanał tworzony przez płyty grzewcze.
Pliki do pobrania:
Wymienniki płaszczowo-rurowe:
Wymienniki płytowe:
Wymienniki ciepła do centralnego ogrzewania
Wymienniki ciepła to urządzenia, które umożliwiają skuteczną wymianę ciepła pomiędzy płynami o różnej temperaturze. Zasada ich działania polega na zjawisku konwekcji i przewodzenia. Co to oznacza? Gorący płyn przekazuje konwekcyjnie energię do ścianki lub po powierzchni rurki, a następnie ciepło to jest przewodzone przez płytę lub ścianę rurki, gdzie zostaje pobrane przez zimny płyn. Warto pamiętać o tym, że wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania pozwala zarówno na wymianę ciepła o charakterze ciągłym, jak i w systemie nieciągłym (jednorazowo lub okresowo).
Rodzaje wymienników ciepła
Nie da się ukryć, że podział wymienników ciepła można przeprowadzić w zależności od rozpatrywanego kryterium. Najczęściej grupuje się je pod względem:
- zasady działania — na przeponowe (rekuperatory), o bezpośrednim działaniu (mieszalniki) i z wypełnieniem (regeneratory),
- budowy — wymienniki ciepła rurowe, płytowe, płaszczowo-rurowe, spiralne, lamelowe czy pojemnościowe,
- rodzaju czynnika — czyli wymienniki typu ciecz-ciecz, ciecz-gaz, ciecz-ciało stałe lub gaz-gaz,
- organizacji przepływu — współprądowe, przeciwprądowe i krzyżowe.
Ponadto wymienniki ciepła do centralnego ogrzewania mogą też różnić się między sobą z uwagi na konstrukcję. Mimo tego zwykle składają się z płyt bądź rur wykonanych z tworzyw, które dobrze przewodzą ciepło. Często stosowanym zabiegiem zwiększającym efektywność wymienników jest również wyposażenie ich powierzchni czynnej w dodatkowe ożebrowanie.
Nowoczesny system ogrzewania domu — tylko z niezawodnym wymiennikiem ciepła
Doskonale zdajemy sobie sprawę ze zróżnicowanych oczekiwań naszych Klientów, dlatego wychodzimy naprzeciw z rozbudowaną ofertą obejmującą najwyższej jakości wymienniki ciepła. W asortymencie Akwa-Terma znajdziesz starannie wyselekcjonowane urządzenia Secespol m.in. wymienniki ciepła płaszczowo-rurowe, a także płytowe, które możesz z powodzeniem wykorzystać podczas tworzenia instalacji grzewczej w swoim domu. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Akwa-Terma już dziś!