Które pompy są odpowiednie do wykorzystania w instalacjach CO?

W instalacjach bez zaworów termostatycznych trudne jest osiągnięcie komfortu cieplnego. Ogrzewanie i wentylacja pomieszczeń na przemian powoduje znaczące straty ciepła, co przekłada się na niepotrzebnie wysokie rachunki za energię elektryczną.

Nierozłączna para – zawór termostatyczny i współpracująca z nim elektroniczna pompa pozwalają skutecznie ograniczyć ogrzewanie do niezbędnego minimum i wykorzystać ciepło, które powstaje w pomieszczeniach w skutek włączenia piekarnika, obecności ludzi czy nasłonecznienia. To wszystko przekłada się na widoczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a co za tym idzie obniżenie rachunków za prąd. Pompy elektroniczne, zwane często „inteligentnymi” dopasowują się do zmian w instalacji np. gdy zawory dławią dopływ wody grzewczej do grzejnika. Zastosowanie pompy w instalacji z zaworami termostatycznymi zapewnia także ochronę zaworów przed uszkodzeniem i zapobiega powstawaniu dokuczliwych szumów.

Przykładowa instalacja c.o

Pompy Wilo serii PICO pozwolą zaoszczędzić czas pracy podczas montażu oraz przy eksploatacji instalacji.

Obecnie dostępne są na polskim rynku dwie rodziny pomp: standardowa Wilo-Yonos PICO oraz pompa „premium” Wilo-Stratos PICO. Mają wiele wspólnych cech i funkcji, które opiszemy poniżej. Wskażemy też na istotne różnice, dzięki którym pompa „premium” ma swoich wiernych i lojalnych Klientów.

Zastosowanie automatycznego zachowania ustawionych parametrów pracy w przypadku zaniku napięcia w sieci

W przypadku zaniku napięcia, czy to spowodowanego wyładowaniami atmosferycznymi, czy też awariami sieci, pompa nie przechodzi do ustawień fabrycznych, lecz powraca do nastawy sprzed awarii. Dzięki temu unikniemy konieczności ponownej regulacji nastawiania pompy po każdym zaniku napięcia.

Funkcja odblokowania wirnika po przestoju

Celem zapewnienia sprawnej eksploatacji, Wilo-Yonos PICO oraz Wilo-Stratos PICO wyposażone zostały w istotne funkcje bezpieczeństwa: standardowo wbudowane zabezpieczenie silnika oraz automatyczną funkcję deblokady. Częstym problemem pojawiającym się szczególnie jesienią, przed rozruchem pompy było zblokowanie wirnika spowodowane tzw. kamieniem kotłowym osadzającym się na wirniku. Funkcja odblokowywania pozwala na wprowadzenia wirnika w ruch rotacyjny w obu kierunkach, aż do wyswobodzenia wirnika i poprawnej pracy pompy.

Rola automatycznego odpowietrzania pompy

Funkcja „AIR” – odpowietrzania pomp – pozwala na samoczynne usunięcie niepożądanego powietrza z komory wirnika oraz całej instalacji. Po uruchomieniu systemu pompa przez 10 minut zwiększając i zmniejszając prędkość przepływu wody, wyprowadzając powietrze z instalacji przez zamontowane na jej końcach zawory odpowietrzające. Funkcja ta jest tym bardziej korzystna, iż wymaga wyłącznie załączenia jej przez Instalatora, a reszta dzieję się już automatycznie.

Porównanie oferty standard i oferty premium

Wszystkie opisane powyżej cechy dotyczą zarówno pomp Wilo-Yonos PICO jak również pomp Wilo-Stratos PICO. Zasadniczą różnicą miedzy tymi produktami jest fakt, iż pompa Wilo-Stratos PICO to pompa w wersji ”premium” i została wyposażona w kilka dodatkowych cech wpływających na komfort i zadowolenie użytkownika.

FunkcjePREMIUM
Stratos PICO
STANDARD
Yonos PICO
Wydajność maksymalna H/Q6 m / 3,5m3/h7,5m / 4,8 m3/h
WyświetlaczEkran LCD:tryby pracywysokość podnoszeniapobór mocy w Wattzużycie energii
elektrycznej w kWhkod usterki
Diodowy:LEDpobór mocy w Wattwysokość podnoszeniakod usterki
Zakres temp. medium+2°C do 110°C-10°C do +95°C
Sterowanie/Tryb pracyΔp-v
Δp-c
DynamicAdapt
Δp-v
Δp-c
Przyłącze gwintowane (Rp)Rp 12, Rp 1, Rp 114Rp 12, Rp 1, Rp 114
Zakres poboru mocy (W)3 – 40W4 – 75W
Długość montażowa (mm)130 mm i 180 mm130 mm i 180 mm
KorpusŻeliwoŻeliwo
PodłączenieWtyczka Wilo-KonektorWtyczka Wilo-Konektor
Izolacja termicznaStandardWyposażenie dodatkowe
OdpowietrzenieFunkcja AIR z zegarem.
Po 10 min. pompa automatycznie powraca do ustawionych parametrów.
Funkcja AIR z zegarem.
Po 10 min. pompa automatycznie powraca do ustawionych parametrów.
Obniżenie nocneTakBrak
Blokada wyświetlaczaTakBrak

Masz pytania oraz wątpliwości? Zapraszamy do skonsultowania się z naszym doświadczonym działem handlowym! Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie zapytania i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.